Hozzávalók:
- fél zacskó tészta, ez konkrétan 35 dkg volt
- majdnem egy bögre gríz, egyéb esetben búzadara
- valamennyi étolaj
- lekvár (ez Jujóka féle, cukor nélküli őszibarack lekvár, 2011-es évjárat)
- porcukor (nem találtam, ez most kristálycukor...)
Elkészítés:
Szerintem a töltött káposzta mellett ez a másik olyan étel, amit két háziasszony sem készít egyformán. :) Rengeteg változatot kóstoltam már. Kezdve az óvodától, az igazi hazain keresztül a gimis menzáig. Nem szabad kifelejtenem a katonaságot és azt a változatot sem amit a Kedvesem készít. Ezek mindegyikétől különbözik az, amit én csináltam.
Mindenek előtt tegyük fel a tésztát főni. Sok víz, kevés só és valamennyi olaj bele. Sok víz, mert ideális esetben duplán ellepi a tésztát. Sót azért, mert nagymamám szerint minden ételbe kell só, még az _édes_ ételekbe is. Olaj - lehetőleg olívaolaj - pedig azért kell, hogy ne ragadjon össze a tészta leszűrés után.
Ha megfőtt a tészta, leszűrjük, gyorsan leöblítjük kevés hideg vízzel (gyorsan és kevés vízzel, hogy ne hűljön le a tészta) és nem csöpögtetjük le teljesen csak visszarakjuk a főzőedénybe. Itt megvárhatja a grízt. :)
A gríz (leánykori nevén a búzadara) elkészítésében különböznek a receptek leginkább. Van aki zsírral szereti, van aki ugyanannyi olajjal, mint amennyi grízt használ (brrr), van aki csak éppen megfuttatja, van aki szinte feketére pirítja. Sokan dupla mennyiségű vizet öntenek a grízre, van aki semmit (Jujóka így szereti). Én meg másként. :-P
Nem túl sok olajat teszek a serpenyőbe (talán kettő, esetleg három evőkanál lehetett, látszik a képen) és felforrósítom. Beleteszem a grízt.
Alaposan összekeverjük és lepirítjuk (a képen még csak az összekeverés látszik, még nem barna egyáltalán).
Amikor úgy érezzük, hogy a gríz megpirult, vagyis az ízlésünknek megfelelő barnaságot elérte, ráadásul a folyamatos keverésnek köszönhetően egyenletesen, mint ahogy az álló szoliban lehet, akkor felöntjük vízzel.
Aki még nem csinált ilyet, az nagyon-nagyon vigyázzon!!! Alapvetően érdemes forró vizet használni. Ez már önmagában is veszélyforrás, de ami igazán cinkes az a gőz. Ahogy ráöntjük a vizet, azonnal felcsap az igazi forró gőz. Ekkor nagyon gyorsnak kell lenni! :) A lehető leggyorsabban összekeverni a grízt. Gyorsan, mert extra sebességgel párolog a víz valamint a gríz is pillanatok alatt felszívja a maradékot. Én egy bögre vizet és még egy kicsit öntöttem hozzá. Miután összekevertük még keverünk rajta. Az a cél, hogy majdnem annyira peregjen, mint a víz ráöntése előtt. Annyira természetesen soha nem fog, de meg kell próbálni.
Ha késznek nyilvánítjuk, akkor ráöntjük a tésztára, egyenletesre összekeverjük.
A folyamat végén következhet a tálalás. Van aki sósan szereti, én Jujóka féle lekvárral ettem. Előtte megszórtam a tésztát porcukorral kristálycukorral és rátettem a lekvárt.
Jó étvágyat!